دستگاه کیسه پرکن مواد پودری و گرانولی

دستگاه کیسه پرکن مواد پودری و گرانولی

بسته بندی مواد پودری و گرانولی به سرعت و دقت بالایی نیاز دارد. تولید انبوه این مواد و تنوع این مواد باعث شده تا نیاز به دستگاه هایی مکانیزه برای انجام بسته بندی آن ها احساس شود. با توجه به اهمیت این موضوع، در این بخش اطلاعات بیشتری درباره دستگاه های جامبو کن مخصوص این نوع مواد در اختیار شما قرار خواهیم داد.

انواع مواد قابل بسته بندی توسط جامبو پر کن های مواد پودری و گرانولی

از این دستگاه می توان برای بسته بندی مواد پودری مانند آرد، سیمان، گچ، نمک، شکر، پودرهای شیمیایی، دارویی، گیاهی و دامی و همچنین برای حبوبات، مواد خوراکی حبه ای مانند قند، آبنبات یا مواد پلاستیکی مثل ضایعات زباله ها و …. استفاده نمود. برای جلوگیری از ریزش این مواد، بر روی میز دستگاه های جامبو پر کن، از یک تکیه گاه مخصوص استفاده شده است. این کار باعث کاهش هدر رفت مواد و از طرفی بهداشت محیط کار می شود.

مهم ترین دلیل برای استفاده از جامبو پر کن مواد پودری و گرانولی

دستگاه های جامبو پر کن دارای درگاه USB هستند و اطلاعات ذخیره شده در آن ها را می توان در قالب فابل های Excel منتقل کرد. بنابراین گزارش گیری از تولید روزانه به وسیله این دستگاه ها و همچنین ذخیره اطلاعات به دست آمده از ۱۲۰ روز کاری در آن، از ویژگی هایی است که سبب جلب توجه صنعت گران به این نوع دستگاه ها شده. اما اگر بخواهیم به این سوال که چرا باید از جامبو پر کن برای مواد پودری یا گرانولی استفاده شود، پاسخ دهیم، باید در ابتدا خصوصیات و ویژگی های این مواد را در نظر بگیریم.

حقیقت این است که امروزه استفاده از جامبو پر کن های پودری کمک فراوانی به صنعت و حمل و نقل کرده است. به خصوص برای بسته بندی مواد پودری که از حساسیت بالاتری برخوردار بوده و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. مواد پودری معمولا بر اثر تماس با مایعات و رطوبت دچار به هم چسبیدگی، حل شدن در مایع و یا مشکلات دیگر می شوند. علاوه بر این بسته به نوع این مواد، میزان حساسیت و نیاز آن ها به رعایت بهداشت و ایمنی بیشتر احساس می شود.

از این رو استفاده از جامبو پر کن مواد پودری باعث حفظ بیشتر بهداشت و سلامت مواد خواهد شد؛ چرا که کار بسته بندی با این دستگاه، به صورت کاملا مکانیزه و بدون دخالت دست انجام می شود. برای جلوگیری از پل زدن این مواد به داخل مخزن و به خصوص مواد پودری، پره های خرد کنی در مخزن دستگاه تعبیه شده است که استفاده از آن ها، تمیزی محل کار و کاهش ضایعات را به همراه خواهد داشت.

جامبو پر کن برای پودر با حجم کم

زمانی که حجم پودر برای بسته بندی، کم در نظر گرفته شده باشد، مانند بسته بندی ادویه جات برای مصارف خانگی و … از این نوع دستگاه ها استفاده می شود. با استفاده از چنین دستگاهی می توان کیسه هایی با ظرفیت ۱۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم را پر نمود و شاهد سرعت و دقت کافی در حین انجام کار بود.

گرانول چیست؟

گرانول در صنعت، یک ساختار پلیمری است و به موادی گفته می شود که از جنس پلاستیک بوده و دارای ساختاری دانه دانه اند. برای تولید بسیاری از مواد گرانولی از ضایعات پلاستیک ها استفاده می شود. این پلاستیک ها می توانند در اشکال مختلف و برای مصارف مختلف تولید شده باشد. به عنوان مثال برای لاستیک خودروها، اسباب بازی ها و … برای تولید این گرانول از دستگاه مخصوص گرانول ساز استفاده می شود. علت این کار، یک دست بودن مواد برای ورود به دستگاه های تولید مواد پلاستیکی به شکلی مشخص و همگون است.

مشخصات فنی دستگاه های کیسه پر کن مواد پودری و گارانولی

  • سایز کیسه های مورد استفاده در این دستگاه ها معمولا بین ۱۰ تا ۵۰ کیلوگرم است.
  • جهت مقاومت بیشتر این دستگاه ها در مقابل حرارت، رطوبت و ضربه، از آهن برای تولید بدنه آن ها استفاده شده و رنگ مورد نظر برای پوشش آن ها، کوره ای است.
  • دستگاه های جامبو پر کن مذکور، ظرفیت پر کردن ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیسه در هر ساعت را دارا می باشند.
  • تناسب ظاهری و همچنین تطبیق دستگاه با تکنولوژی های جدید هم از مزایای آن است که صفحه نمایش لمسی ۷ اینچی نمونه ای از آن ها است.
  • پشتیبانی از زبان فارسی و تقویم شمسی و همچنین نمایش گرافیکی عناصر
  • کنترل خط و نحوه عملکرد دستگاه از طریق PLC صورت می گیرد.
  • این دستگاه ها در ابعاد بزرگ و ارتفاعی در حدود ۲۸۰ سانتی متر ساخته می شوند.
  • دقت توزین دستگاه های مورد بحث به  ±۱۰۰  گرم می رسد.
  • مجهز به کیسه گیر جهت حفظ ایمنی و سلامت اپراتور می باشد.
  • بهره گیری از قیف مخصوص و دو جداره که به کانال خارج کننده گرد و غبار مجهز است و می تواند هوای داخل کیسه را هم تخلیه کند.

نمونه ای از جامبو پر کن های مواد پودری (ماشین کیسه پر کنM800SC)

دستگاه M800SC یکی از دستگاه های جامبو پر کن پر استفاده در صنعت برای پر کردن کیسه ها از مواد پودری و گرانولی است. این دستگاه با نصب ساده و سریع خود، قابلیت پر کردن ۸۰۰ کیسه در ساعت را دارد و می تواند ۳۰ تا ۴۰ تن از مواد پودری را در یک ساعت بسته بندی نماید. این دستگاه با دقت ۵۰± گرم، دارای دو سیستم توزین مجزا می باشد. این سیستم های توزین از نوع دیجیتال هستند و حجم مخزن توزین آن ۱۲۰ لیتر است.

کیسه های مورد استفاده برای این دستگاه از نوع دهانه باز هستند که عرض دهانه آن ها باید زیاد و حداقل ۶۰ سانتی متر باشد. شمارش کیسه ها و تنظیم دستگاه از طریق نرم افزار از قابلیت های این دستگاه شناخته می شود. به علاوه این که این دستگاه از یک نمایشگر LCD و یک سیستم هشدار دهی صوتی بهره برده برده است. از تجهیزات این مواد می توان به فیلتر کیسه، کمپرسور، چرخ دوخت، نقاله برای انتقال کیسه ها به وسیله نقلیه و … نام برد.