توزین مخزن
توزین مخزن سیلو | توزین مخزن هاپر

توزین سیلو/ مخازن/ هاپر

سیستم های توزين کاربردهای حیاتی و مهمی را در بخش تولید اغلب صنایع معدنی کشور مانند سیمان، فولاد، مس، سرب و روی، کارخانجات مواد نسوز، سنگ آهن و … ایفا می کنند. به این ترتیب تولید یک محصول مناسب با درصد اختلاط مشخص، متناسب با دقت بالای سیستم های توزين نصب شده در خط تولید می باشد.

توزین مخازن عمودی، افقی و سیلو

معمولا اغلب سیستم توزین مخازن افقی برای مایعات وگازها کاربرد دارند. در این نوع از سیستم توزین، مواد به شکل مایع وجود دارند که موجب خواهد شد، خود این مواد سطح خود را در مخزن همتراز نمایند. به بیان ساده تر، در مواقعی که از مخازن افقی برای نگهداری مایعات و یا گازها استفاده می گردد می توان به جای استفاده از ۴ لودسل از دو لودسل استفاده کرد و برای دو پایه دیگر از کیت های لولایی استفاده نمود.

اهمیت نصب سیستم توزین سیلو/ مخازن/ هاپر

اهمیت این دسته بندی سیستم توزین در نوع نصب و نحوه استفاده از لودسل های توزین مخزن می باشد. البته در این مورد نوع مخزن مورد نظر، شرایط آب و هوایی، محل قرار گیری، وزن مخزن و یا سیلو، تانک و بچینگ دارای اهمیت فراوان می باشد. اهمیت سیستم توزین مخازن در اغلب صنایع بسیار زیاد می باشد که این امر باعث می شود نوع سیستم توزین، کیفیت و همچنین نصب و راه اندازی آن زیر ذره بین قرار بگیرد.  به جرات می توان گفت، در صورتی که سیستم توزین مخازن یا لودسل ها و لوازم جانبی آن از بهترین قطعات با بهترین کیفیت طراحی و ساخته شده باشد، ولی نصاب این سیستم چندان حرفه ای نبوده و دانش کافی برای طراحی و اجرای سیستم توزین را نداشته باشد، به طور حتم نیمی از اهمیت کار نادیده گرفته می شود.

مزایای توزین سیلو/ مخازن/ هاپر

  • تعیین دقیق میزان موجودی مواد
  • استفاده از نگهدارنده های خاص
  • قابلیت مشاهده وزن مواد به صورت لحظه به لحظه
  • قابلیت تنظیم set point برای اندازه گیری وزن خاص و ماکزیمم و مینیمم
  • امکان کارکرد بصورت Un loading
  • امکان انتقال موجودی به اتاق فرمان خروجی آنالوگ
  • قابلیت ارسال فرمان به دریچه های ورودی و خروجی
  • لودسل ها ساخته شده از جنس استنلس استیل و IP68
  • امکان انتقال اطلاعات از پورت RS485

قطعات یدکی
بهترین خاصیت خرید ماشین آلات داخلی، وجود همیشگی قطعات یدکی و اورجینال است که فعالیت بدون خدشه خط تولید شما را تضمین می کند.

سیستم توزین سیلو

سیستم توزین سیلو نوعی از توزین است که به وسیله سیستم های توزین در پایه های سیلو ها طراحی می شود. این سیستم های توزین به تانک و بچینگ نیز متصل شده و توزین می نماید. نحوه توزین سیلو به سادگی توزین های عادی، قابل انجام نخواهد بود و می بایست با طراحی خاصی اجرا گردد.

سیستم توزین مخازن

نوع دیگری از سیستم توزین، سیستمی است که برای توزین مخازن و تانک های مایعات استفاده می شود. مخازن متناسب با نوع و ظرفیت آنها، به لودسل مجهز می شوند و مقدار موادی که در داخل این مخازن وجود دارد بصورت پیوسته و مداوم نشان داده می شود. علاوه بر آن، در این نوع از سیستم توزین نیز امکان گزارشگیری و ثبت مقدار ورودی و خروجی مواد به داخل مخازن موجود می باشد. معمولا این نوع سیستم توزین، برای توزین گاز مایع، سوخت، مخازن شیر و… مورد استفاده واقع می شوند.

سیستم توزین هاپر

نوع دیگری از سیستم توین که بسیار پرکاربرد می باشد، سیستم توزین هاپر است. معمولا از این سیستم در اغلب کارخانجات تولیدی مواد شیمیایی و خوراکی همچون کارخانجات تولید رنگ، کارخانجات تولید مواد آرایشی و بهداشتی، کارخانجات تولید مواد لبنی و … که محصولاتی با کیفیت بالا و بر اساس فرمولاسیون دقیق تولید می کنند، استفاده می شود. در این نوع از سیستم توزین، یک قیف یا هاپر را به لودسل تجهیز می کنند. کنترلر وزن نیز متناسب با میزان موادی که می بایست ترکیب شوند انتخاب می گردد که هم مقدار وزن مواد موجود در هاپر را نشان می دهد و هم اینکه با توجه به فرمولاسیون مواد ورودی، به صورت اتوماتیک اقدام به ترکیب مواد بر اساس وزن خواهد کرد. این نوع سیستم توزین در بیشتر کارخانجات تولیدی مواد شیمیایی و بهداشتی، کارخانجات خوراک دام و طیور، بتون، آسفالت، کود، رنگ و … مورد استفاده واقع می شود.