دستگاه پرکن ادویه جات

دستگاه پرکن ادویه جات

دستگاه پرکن ادویه جات از جمله ماشین الات پرکن پودری پندار صنعت محسوب می شود که تهیه آن برای واحد های تولید و بسته بندی ادویه جات و پودرهای خوراکی اهمیت به سزایی دارد.

به منظور تولید بالا و داشتن نهایت دقت در وزن بسته بندی نیاز به داشتن این نوع دستگاه پرکن پودری حس می شود. دامنه کاربرد این ماشین گسترده است و در کنار ادویه هایی نظیر: نمک، فلفل، زرد چوبه و… می توان، پودر کاکائو ، پودر نسکافه، شیر خشک، پودرهای شیمیایی و مواد این چنینی را پر نمود. معمولا ادویه ها در بسته های کوچک در دسترس قرار می گیرند به همین دلیل دقت پر کردن کیسه یا ظروف باید در حد قابل قبولی باشد.

 

مکانیزم تعیین وزن در دستگاه پرکن ادیه جات

نوع سیستم تعیین وزن در پرکن ادویه جات یا به طور کل سایر پرکن ها اهمیت به سزایی دارد، چرا که قرار است با این دستگاه روزانه ده ها بسته با وزن های متفاوت بسته بندی شود. استفاده از لودسل، کانتر و تایمر سه سیستم مشخص کننده در پرکن ها برای قطع میزان پر شدن است که با توجه به دقت کار و ارزش ماده یکی از این موارد استفاده می شود.

معمولا برای کارهای عمومی با دقت متوسط و وزن ۱ تا ۵ کیلوگرم از تایمر استفاده می شود که هزینه تمام شده دستگاه را کاهش می دهد. دستگاه پرکن پودر تایمری دارای مخزن است که انتهای آن ماردونی وجود دارد که با چرخش پودر از مخزن به طرف نازل هدایت می یابد. برای بسته های با وزن در حد گرم، سیستم تعیین وزن به کمک لودسل دقت بسیار خوبی می دهد، به طوری که خطای پر کردن بسته در حد صدم درصد است.

اما بهترین سیستم در دستگاه پرکن ادیه جات، پرکن نسکافه، پرکن قهوه و موارد از این دست سیستم کانتر است.

کلیه قسمت هایی که در تماس با ادویه یا سایر پودرهای خوراکی هستند از استیل و فلزات قابل شتسشو ساخته می شود تا از نظر بهداشتی اطمینان کافی ایجاد شود. از موارد مهم دستگاه پرکن ادویه تدارک دیدن پره هم زن است که باعث می شود مواد یک نواخت و دقت خوبی بعد از پر شدن داشته باشند.